Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Diskuze o chovu
 • Strana:
 • 1

Téma: Změna barvy při přepeřování

Změna barvy při přepeřování 7 měsíců 5 dní zpět #1880

 • nemecekdavid
 • Avatar uživatele nemecekdavid Autor tématu
 • Offline
 • Příspěvky: 2
Dobrý den,

rád bych se touto formou zeptal na přepeřování u následujícího samečka AG. Jedná se o rok starého 1F zlatého běloprsého červenohlavého samečka. Tento sameček začal přepeřovat a zvláštní na tom je to, že nová pera mají jinou barvu. V tuto chvíli to je zejména zřetelné na prsou, kde se bílá barva mění na fialovou (přesný odstín je světle fialový). Zbytek těla vypadá, že se mění ze zlaté na barvu zelený pastel. Nepodařilo se mi zjistit důvod, proč se mu při přepeřování mění barva. Z hlediska krmení a chovných podmínek k žádným zřejmým změnám nedošlo. Má někdo z chovatelů s tímto jevem zkušenost? Jaká příčina by za změnou barvy mohla být schována?

Předem děkuji za odpovědi a názory.

S pozdravem a přáním chovatelských úspěchů

David Němeček

P.S. Níže jsou uvedeny snímky
1) Před přepeřováním2) V průběhu přepeřování

Přílohy:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Změna barvy při přepeřování 7 měsíců 5 dní zpět #1881

 • vitmichal
 • Avatar uživatele vitmichal
 • Offline
 • Příspěvky: 281
 • Karma: 9
Dobrý den.
Určitě se vyjádří ještě některý odborník na mutace. Napíši v krátkosti svůj pohled na věc. Váš samec ( o kterého zde jde) byl, je a bude F1 zelený pastel. Pouze tím, že byl zároveň běloprsý došlo k dalšímu snížení tvorby melaninů a jeho plášť pak vypadá téměř jako u F2 pastela. Prozradí jej ale modrá (šedomodrá) barva límce. Ta nám ukazuje na jednofaktorového samce. Dvoufaktoroví samci mají límec, ale i vrchní krovky ocasní (kostřec) bílý nebo jen s velmi slabým šedomodrým nádechem. Za změnu zbarvení je odpovědný faktor pro bílou barvu prsou. Či spíše jeho zeslabení nebo vymizení. Chápu, že je to divné, ale stává se to. Už jsem viděl několik ptáků, kteří byli do roku až dvou běloprsí a pak došlo ke změně - ne návrat k původní, fialové barvě prsou, ale k tzv. růžovoprsé mutaci. To by měl být přechod mezi přírodní - fialovou barvou a bílou barvou u běloprsých ptáků. Viděl jsem i několik modroprsých jedinců, zde v Čechách jich nebylo mnoho, ale např. ve Francii se tato "mutace" udržela dost dlouho (možná až do dneška). I tato změna pravděpodobně souvisí s faktorem pro bílou / růžovou barvu prsou. Za sebe se domnívám, že vloha pro růžovou barvu prsou je způsobena geny malého účinku, kterých musí být zapojen vždy větší počet, nežli genů s velkým účinkem. Pak se jejich promítnutí do fenotypu může projevit až později, při druhém či třetím přepeření. Nicméně jedná se jen o názor laika. Snad to některý z "dopisovatelů" zdůvodní přesněji. Podobné změny v bílé barvě prsou jsou celkem časté, i když u Vašeho samce je ta změna výrazná. Z hlediska standardu jde o nestandardní zbarvení a vystavovat by se dal, zatím, pouze jako zvláštnost. Z hlediska chovu se může jednat o zajímavého jedince, pro zkoušku jak se tato vlastnost vyvine dál, u jeho mláďat. Držím palce a ať se daří. M. Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od vitmichal.

Změna barvy při přepeřování 6 měsíců 2 týdnů zpět #1882

 • nemecekdavid
 • Avatar uživatele nemecekdavid Autor tématu
 • Offline
 • Příspěvky: 2
Děkuji za odpověď pane Víte,
Sameček již plně přepeřil a posílám snímek toho, jak aktuálně vypadá. Prsa jsou strakaté barvy a růžové (fialová) peří je promíchané s bílým. Zbytek těla je výrazně zelenější v porovnání s původní žlutou (či zlatou) barvou. Niže je aktuální stav


Na dalším snímkům je ve společnosti svého sourozence (sameček na levé straně snímku). Je zde dobře vidět kontrast toho, jak původně sameček vypadal (jako jeho bratr) a jakou barvu získal po přepeření.


Skutečnost, že může dojít ke změně zbarvení bílé barvy prsou mě zaskočila. Předpokladal jsem totiž, že je zbarvení dané a k výrazným fenotypovým změnám již nedochází. V maximální míře ke změnám odstínu, za které jsou předpokládám zodpovědné změny v míře aktivity genů zodpovědných za produkci pigmentu nebu strukturní stavbu peří. V podstatě tedy epigenetické změny.
Uvažuji, zda je vhodné tohoto samečk použít do chovu a jak se změní jeho zbarvení při dalším přepeřování.
Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji mnoho chovatelských úspěchá.
S pozdravem
David Němeček
Přílohy:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

 • Strana:
 • 1
Vygenerováno za 0.278 sekund