Diskuze o chovu

Šlechtění

Více
8 roků 9 měsíců zpět - 8 roků 9 měsíců zpět #923 od Makovický
Odpověděl Makovický pro téma Šlechtění
Dobrý deň,
zaujímavá a ťažká téma. Laboratórium molekulárnej ekológie Univerzity v Sheffielde sa genetikou amadín Gouldovej zaoberá. Projekt, ktorého vedúcim je profesor Terry Burke je ale zameraný na sfarbenie. Spolupracovníkom je docent Simon Griffith z Centrumu pre integratívne štúdium správania zvierat Macquarie University, Austrália.

Pozdravuje V. Makovický.
Poslední změna: 8 roků 9 měsíců zpět uživatelem Makovický.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 9 měsíců zpět #924 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Šlechtění
Vláďo,
v tomhle případě, je to asi 50 na 50 a výsledek, pokud by byl, by se mohl objevit třeba až v F2 a výše. Je ale nepravděpodobné, že by si dal kvalitního samce s velkou hlavou (španělský typ) na samici III. třídy. Nicméně, pokud mám pravdu a pro přenos tohoto typu je nutný samec, pak by se to mělo projevit, i když procento takto "hlavatých" jedinců by nebylo velké. Vycházím ze své zkušenosti - mám v řadě případů barvu i velikost - to doženu ze stávajícího materiálu a tvrdší selekcí si vyberu kusy, které se přibližují tomu, co chci - především u samic, kde hlava nehraje tak významnou roli. Ale dával jsem ptáky německé, holandské (i když ne top kvality-tu mi nikdo neprodal), italské a typická hlava, která je teď moderní, nikde. Domnívám se tedy, že nemám v současné době v chovu samce, který by tento znak přenesl v míře, kterou bych potřeboval. Několik nadějnějších jedinců po italských, ale i našich českých ptácích čeká na svou příležitost - párování. Uvidím tedy, jak bude pokračovat "šlechtění" v této sezóně. Na druhou stranu je mi teprve přes padesát a tak si myslím, že ještě nějakou chvíli mám, abych se to trochu naučil. MV

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 9 měsíců zpět #925 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Šlechtění
Dobrý den pane Makovický.
Výzkum, který probíhá je, jak píšete zaměřen na zbarvení. Měl jsem připravený malý testík na zbarvení hlavy. S jednou plzeňskou firmou, z oboru genetiky, jsem měl domluveno, že zkusíme zjistit, jak je to s červenou barvou hlavy u samic. Podle stávajících tabulek dědičnosti má být u samice hlava červená nebo černá. U řady samic je černo-červená, kdy rozsah červené barvy je výrazně omezený. Proč, když by to tak být nemělo ? Bohužel po konzultaci a propočtu ceny, jsem byl nucen od tohoto pokusu ustoupit, protože cena mnohonásobně převyšovala částku, kterou jsem byl ochoten obětovat ( a ta, alespoň na moje poměry, nebyla tak malá). Jde o to, že jedna zkouška neznamená v podstatě nic. Bylo by zapotřebí testovat poměrně hodně vzorků a tím se cena "geometricky" zvyšuje. A to by se jednalo o jeden, celkem známý znak. Nedovedu si proto představit seriózní, exaktními důkazy doložitelný výzkum, pro více znaků, které navíc nebudou úplně přesně definovány, protože názorů na typ standardizovaných AG je několik, minimálně tolik, kolik je typů. Počínaje známým českým - "kolínská gulda", který má velikost "opuchlé zlatoprsky", přes holandský, italský či německý typ, až po, v současné době, nejvíce žádaný španělský nebo španělsko/portugalský typ. Máte pravdu v tom, že tato problematika je složitá. V chovu hospodářských zvířat se postupuje ve dvou směrech. Ten starší vychází ze statistik, na jejichž základě je stanovena tzv. rodokmenová hodnota zvířete. Celkem to funguje dobře, ale je to zdlouhavější. Druhým směrem, který je modernější, je právě genetický výzkum. Ten je rychlejší, ale nákladný. Tam se ale jedná o jiný případ, ve smyslu finančním, nežli v chovu AG. Je ale velmi dobře, že výzkum nebo výzkumy v oblasti chovu AG probíhají. MV

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 9 měsíců zpět - 8 roků 9 měsíců zpět #926 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Šlechtění
Michale o to mi v této diskuzi jde. Aby se zde publikovali zkušenosti, které by mohli pomoci i ostatním.
Samozřejmě, že nebudu dávat samici třetí kategorie k samci první kategorie, ale teď už od tebe vím, že schůdnější cesta je dobrý samec (pořád se bavíme jenom o hlavě, nebo to platí i obecně?).
Díky
V

PS Ještě bych poprosil, aby jsme se bavili o barvách jinde, aby to bylo trochu přehledné. Založím tak téma o hlavách červenohlavých samíc.
Díky
Poslední změna: 8 roků 9 měsíců zpět uživatelem vladimir.jaros.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 9 měsíců zpět #929 od petrikrostislav
Odpověděl petrikrostislav pro téma Šlechtění
Ahoj ,
taky přidám svou zkušenost, souhlasím, že ideální cesta vede asi přes samce s kulatou hlavou, ale osobně jsem v březnu spojil celkem pěkného samce v postavě s úzkou hlavou a samici s kulatou hlavou, která byla ovšem opakovaně hodnocená jako D. Jedná se o černohlavou samici, kterou držím od roku 2012 - 2013, i když jsem si nikdy černohlavé moc nenechával tak mě osobně celkem zajímala. Popravdě asi i proto, že rodiče jsem si přivezl 2012 z NL a bylo to jediné mládě z tohoto spojení než jsem o samce z důvodu nárazu přišel.A mě osobně jak už to všichni doma vidíme připadala spíše na VD :cheer: .

A dnes mám z tohoto spojení 3 samice a 3 samce. U samic,které pomalu dopeřují mohu říci, že jsou hlavy kulaté! Otázka je zda po matce či to snad přenesl otec ob generaci? Jeho rodiče neznám.Samci se zatím k přepeření moc nemají, ale s určitostí mohu říci, že ani jeden z nich nemá tak úzkou hlavu jako otec. Před přepeřením působí kulatě , i když to nejsou samozřejmě ptáci z momentálně žádanou hlavou o které se tu bavíme.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 9 měsíců zpět #930 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Šlechtění
Ahoj Rosťo,
díky za tvůj pohled. Ono nejde ani tak o to co je žádané, ale co je vyžadováno ze strany standardu. Kdysi byli žádání modří a žlutí ptáci až to vedlo k jejich miniaturizaci.
Hlava je jenom část (i když důležitá) hodnocení postavy, nechci aby to vyznělo pro začátečníky, že co není kulaté je NU. Dojde ke srážce bodů, ale i tak může pták vyhrát soutěž a taky se tak v minulosti dělo.
V klubu je dost zkušených šlechtitelů, tak snad se taky podělí o své recepty jak na to.
V

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.365 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka