Diskuze o chovu

"senioři" v chovu

Více
8 roků 7 měsíců zpět #990 od chocholousmartin
"senioři" v chovu vytvořil uživatel chocholousmartin
Zdravím tu všechny dnes již poněkolikáté :)
rad bych tu ještě založil 1 téma. Na klubové výstavě padl návrh aby byla možnost vystavovat např. ptáci 3 roky a více. Mě by zajímalo, zda takové "seniory" v chovu vůbec máte a jak se k této otázce stavíte?
Znám chovatele, kteří už 3 leté ptáky vyřazují z chovu jako neperspektivní.
Za mě mi to přijde úplně zbytečné. Sám tu mám např. letos 6 samic ročník 2010, 2 samci 2009 a 1 samičku babičku 2008 !!! a všechny letos už sedí či dokonce krmí a nepozoruji ani zhoršení v oblasti oplozenosti vajec. Dokonce babička má 6 mladých momentálně! Je to vůbec moje rekordmanka a zasloužila matka. Ještě ani jednu sezónu neodchovala pod 10 mladých a to hnízdím jen 2 hnízda(což si myslím, že je také důsledek takovéto dlouhověkosti, ale to muže být na další téma) a rok co rok má jiného samce. Ani nepozoruji, že by mláďata od takových to "seniórů" byla horší než od ročního páru. Chápu třeba, že obava, že další rok už nemusí být perspektivní tu je.
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

  • ninikovaeva
  • Návštěvník
  • Návštěvník
8 roků 7 měsíců zpět #992 od ninikovaeva
Odpověděl ninikovaeva pro téma "senioři" v chovu
Nemám takové seniory nechovám ptáky tak dlouho ale mám udělanou proletovačku pro důchodce a jinak hendikepované...mám tam gulďáka co má špatné drapky protože se zachytil do pletiva atd...jen jsem chtěla napsat že až skončí ptákům reprodukční doba budou v této prolétavačce a moc bych se přimlouvala aby i tito ptáci byli vystaveni,zaslouží si to. :)

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #995 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma "senioři" v chovu
Zdravím Vás,.
K výstavním ročníkům
nevím (na schůzi jsem chyběl) kdo a proč navrhoval aby byla možnost vystavovat i starší ptáky než je běžné. Počet vystavených ptáků se jisto jistě nezlepší. Letošní výstava: 125 ks z toho 24 starších, pokud by byl připuštěn ještě jeden ročník bylo by to tak +3 ks. Je to prostě tak, že chovatelé jsou ochotni vystavit jenom určitý počet (počet výstavních klecí, místo v autě atd) a většinu této kvóty (promiňte ten výraz) zaberou mladí ptáci.
K seniorům jenom tolik, že sám nechávám dožít všechny chovné ptáky doma. Není taky dobré mít v chovu jenom mladé ptáky, taky zestárnou.
Zdravotně postižené (to by měl ze mne JIrka Diensbier asi radost) ptactvo není dobré někam tahat po výstavách, výstava je vždy stres a jak víme stres je pro slabší jedince spouštěč nemoci. Naopak potřebují zažitý rytmus - klid.
Ještě Vás všechny poprosím, aby vše co se týče výhradně klubu (návrhy, připomínky ...) bylo psáno do Klubové diskuze, která je jenom pro členy.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1003 od dvorakjiri
Odpověděl dvorakjiri pro téma "senioři" v chovu
Ahoj
vystavovat seniory to nevim myslím že by měli v klidu odpočívat než se harcovat po výstavách ale vystavovat páry jak navrhoval Josef Piskora to by bylo asi super stačilo by v rámci klubu klidně bokem u zdi J.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1009 od simanjozef
Odpověděl simanjozef pro téma "senioři" v chovu
Zdravím Vás.

2-3 ročné jedince považujem za vtáky v najlepších rokoch. Sám som trojročného samca raz kúpil a nebolo to omylom. Záleží od toho, čo od konkrétneho jedinca očakávam. V chove mám aj pár 4 a 5 ročných jedincov, ale to už musí byť veľmi dobrý nosič génov.

Čo sa týka vystavovania seniorov, prečo nie? Je to dobrovoľné, kto chce a má vhodného jedinca tak vystaví, kto nechce nevystaví. Nikto nebude čeliť výčitkám. Je síce pravda, že so seniormi zaobchádzame v "rukavičkách", ale opakujem, je to dobrovoľné. Štandardný trojročný vták je v plnej sile a aj s ukončenou stavbou tela. V období našej klubovky sú vtáci v príprave, ale ešte nehniezdia. Výhodou je aj trvanie našej klubovky - jeden deň.
Taktiež sa mi páči aj nápad s vystavovaním párov - bude to zaujímavé občerstvenie výstavy. Je to súťaž, tak súťažme.
Jedna taká perlička: Keď som ešte choval králiky, klub chovateľov činčily veľkej zistil, že ich králiky sú kvalitné, ale ako najčastejšia vada sa vyskytovala "tenké, tzv. žehlené uši". Tak do budúcich výstav zabudovali aj cenu pre králika s "najlepším uchom". Verte, chovatelia sa na to zamerali a do troch rokov sa im túto vadu podarilo minimalizovať. Hľadali riešenie aj ho našli, ale išli šťastiu oproti. Máme zlú farbu hlavy, dajme cenu na najlepšiu farbu hlavy. Máme zlý chrbát, dajme ........ ale toto by už malo byť v inej rubrike.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1015 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma "senioři" v chovu
Zdravím všechny,

určitě bych také pro nějaký ten "koutek" pro rarity či seniory byl také, ale ptám se i proto zda vůbec takové ptáky někdo má. Aby se tu nezavádělo něco, co pak nikdo nemá nebo jen kdyby třeba nahodou. Samozdřejmě nebodovaný koutek ;)
Ale aby jsme pak nedávaly i cenu za nejlépe vypadajícího chovatele :cheer: :cheer:
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.453 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka