Diskuze o chovu

Přerůstání zobáků

Více
8 roků 4 týdnů zpět #1320 od jarda.p
Přerůstání zobáků vytvořil uživatel jarda.p
Zdravím, letos se potýkám s přerůstáním zobáků u většiny svěřenců. Některým přerůstá horní část od kořene do poloviny a to takovým způsobem, že pak vypadají jako buldoci :) a některým spodní část u špičky, většinou na jedné straně. Řeším to zaštipováním, ale přiznám se, že mě to nebaví. Vzhledem k tomu, že rodiče ptáků tento problém neměli a že k dispozici je sepiovka i minerální kmeny tak netuším, kde je chyba...

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 týdnů zpět #1321 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Přerůstání zobáků
Zdravím Vás,
nikdo se k odpovědi nemá, tak zkusím já. To co popisujete jsem letos zažil u jednoho odchovu. Jednalo se o tři samce. Minulý rok ti samí rodiče vyvedli mladé a bez této vady. Krmím ptáky všechny stejně a u jiných se to neobjevilo. Vypadá to na genetickou vadu, ale tak jednoduché to asi nebude. V minulosti se tahle vada v mém chovu objevovala zřídkavě asi tak u 1% a to výhradně u samců. Ptáky jsem dal do výkupu a dále to neřešil. Samozřejmě jsem ji vymodeloval správně zobák. Dělám to malým ostrým nožem a pokud něco přečnívalo tak jsem to ustřihl. Ten problém není jenom na konci zobáku, ale on začíná postupně od kořene vybočuje. Tak postupně ořezávám až to srovnám. Nejsou to klasické křivky.
Letos jsem do výkupu dal celou širší rodinu i bez této vady. Jiná cesta než eliminace asi není.
O nějaké nedostatečnosti, nebo přebytku minerálů by asi svědčili i deformace drápů, nebo častější úhyny. Takže rada na závěr - vyloučit z chovu všechny rodiče postižených - jejich bratry sestry atd.
VJ

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 týdnů zpět #1322 od jarda.p
Odpověděl jarda.p pro téma Přerůstání zobáků
Díky za odpověď :) Docela mě mate, že to má třeba jen jeden ze tří sourozenců, pak třeba z ničeho nic tříletý samec, který není vůbec příbuzný atd. Prostě v tom není absolutně žádná logika, nespojuje je věk, příbuznost, prostě vůbec nic. Pravdou je, že tím trpí většinou samci, ale jsou tam i dvě samice... Nic, budu dál zaštipovat, pozorovat, či vyřazovat :side:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 týdnů zpět #1323 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Přerůstání zobáků
Dobrý den.
Příčin pro přerůstání zobáku může být celá řada.
Mechanické poškození zobáku (nejedná se o tento případ), které může být způsobeno již rodiči v hnízdě (vyosení zobáku při krmení). Zde je možná pouze občasná korekce.
Metabolická nerovnováha, tedy v podstatě "přetlak" látek potřebných pro tvorbu keratinu nebo nedostatek látek vyvažujících jeho produkci. Občas se také objevuje hyperkeratóza nohou, kdy zbytňují rohovité kožní šupinky.
Onemocnění nebo dysfunkce jater. Jedná se o snížení schopnosti jater vykonávat jejich funkci. To může být způsobeno jednak patogeny (bakterie, viry apod.) nebo například obezitou, kdy dochází ke snížení jaterních funkcí (např. steatóza).
Další příčinou může být polyomavirová infekce. Ta je fatální pro mláďata, kde jsou vysoké úhyny, ale u dospělých ptáků může probíhat i latentně. Pak se mohou její projevy na zobáku objevit třeba až po dvou či třech letech.
Dědičná dispozice. Zde musím souhlasit s Vláďou Jarošem. Je to asi nejčastější příčina. Jedná se o důsledek určité "degenerace", která se projevuje u některých linií. Zvláště, pokud jsou vytvořeny úzkou příbuzenskou plemenitbou. I zde se problém nemusí objevit hned, ale až po několika měsících či dokonce letech.
Opravdu možností je celá řada. I zde bych dal Vláďovi za pravdu - zrušit linie, ve kterých se přerůstání zobáku objevilo více, nežli jednou.
Přeji hezký den. Michal Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 10 měsíců zpět #1329 od simanjozef
Odpověděl simanjozef pro téma Přerůstání zobáků
Dobrý večer.

Prerastanie zobáku asi pozná každý, možno nie každý sa s tým prizná.
Nemôžem to potvrdiť, ale mne sa zdá, že takéto prerastanie zobáka súvisí s poškodenou pečeňou a obličkami. Možno že nie vždy, ale súvis tam podľa mňa bude dostatočný.

Tento rok som mal (áno, minulý čas je správny) jednu peknú samicu, ktorá tento problém nemala a pekne odchovala aj so samcom druhé hniezdo. Prvé zbabrali. Avšak ku koncu dokrmovania mladých začala prijímať netradične veľa vajcovej zmesi (používam výhradne priemyselnú). Po odstavení mladých som vajcovku od nich vylúčil, ale samica len žrala a spala (ja to volám, že dostala syndróm jedného vášho politika, ktorý neúspešne kandidoval na prezidenta ČR). A pri samici sa počas obezity objavil prerastený zobák.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 10 měsíců zpět #1330 od chocholousmartin
Dobrý večer,

také mám, asi jako každý, zkušenost s přerůstáním zobáku. Ale myslím, že je přerůstání a přerůstání. Tím chci říci, že jsou jedinci, kterým musíte třeba 2x do roka zastřihnout přerůstající špičku zobáku. Což není myslím nic vážného ani příliš dědičného ( aspoň z mých zkušeností) .
Pak je přerůstání, kdy je zobák zdeformován ( přerůstá z boku, špičky se kříží atd. ) . Jistě je to způsobeno nemocí, řekl bych, že nemocná játra. A určitě je to i neduh velmi dědičný a nedoporučuji takového jedince nechávat do chovu! Čim víc se člověk zajímá o genetiku, chovnou technologii a další, tak mi příjde, že daleko víc a jednodušeji se přenáší " neduhy" než to co chcete na jedinci zlepšovat. Opravdu je třeba tvrdě selektovat! Jak začnete dělat kompromisy, pak máte během pár let klece plné kompromisů.
Také mám zkušenost jako p.Siman se samicí, která začala ve velké míře zkrmovat vaječnou směs a téměř nic jiného. Buď spala nebo žrala. U mé se ale problém promítl trochu jinak. Jednalo se o červenohlavou běloprsou samici štěpitelnou na modrou, která během své nemoci přepéřila a měla záda modré, hlava světle oranžová, spodní část těla místo žluté byla bílá. Také píšu v minulém čase jelikož ji už nemám....
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.504 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka