Diskuze o chovu

Záhada aneb kde dělám chybu??

Více
7 roků 5 měsíců zpět - 7 roků 5 měsíců zpět #1477 od Tomáš Petržela
Zdravím všechny členy našeho klubu. Měl bych takový dotaz ohledně zvláštních snůšek. Především bych chtěl apelovat na to jestli něčím já dotuji málo a nebo to mají některé samice geneticky dáno. Jak je možné, že asi tak 5 samic mi sneslo první snůšku normálně cca 4-5 vajíček. Po 16 dnech od nasednutí jsem některým párům snůšky odstranil a čekal na druhou. Jenže v tomhle právě nastal problém samice začaly zadržovat vajíčka snášely je rozbité na zem a nebo do budky jen žloutky. Dokonce jsem zkusil i takový pokus, že jsem dvě samice oddělil a zvýšil dotaci vápníku a vitamínu D a po 2 měsících zkusil znovu snášku. Bohužel se stalo to stejné. Samice snesly 1 max 2 vajíčka a bylo po snášce. Chtěl bych se Vás všech tedy zeptat kde dělám chybu. Připomínám že věk samic byl 10 měsíců. Připouštím, že to mohlo být nízkým věkem ale u všech to se mi zdá trochu divné. Díky za reakce Tom Petržela
Poslední změna: 7 roků 5 měsíců zpět uživatelem Tomáš Petržela.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 5 měsíců zpět #1478 od vladimir.jaros
Zdravím,
nikdo se nemá tak zkusím odpovědět.
Pokud samice snášejí vejce bez skořápky - pak je nedostatečně dotujete vápníkem. Klidně to může být i tím, že jim nadměrně okyselujete vodu. To se pak dotace vyruší, jelikož kyselé odvápňuje. Osobně v době chovu ocet nebo forticoat vynechávám. Jestliže samice nese vejce na dně, něco je v nepořádku. Buďto jí samec honí, nebo se jí bouda nelíbí, nebo je jí zle a to až do okamžiku, kdy se zbaví vejce bez skořápky, Chce to pozorovat od 7,30 do 8,30 hod.
Další možnost je, že ty vejce žerou. Zažil jsem to u panenek velkých. Tam pomůže jenom odebírat a dát podkladky a doufat, že je to přestane bavit. Já nepochodil.
Zažil jsem samici co ve druhém hnízdě snesla jenom jedno vejce a pak už nikdy (pár dalších roků) se to nezměnilo - něco se porouchalo.
Jestliže se to objevuje u více ptáků, asi bude chyba v technologii chovu.
VJ

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 5 měsíců zpět - 7 roků 5 měsíců zpět #1486 od vitmichal
Zdravím.
Nemyslím si, že by věk 10 měsíců byl nízký. Problém bude zřejmě někde jinde. Může se jednat o hyperfunkci vaječníků, špatné hospodaření z vápníkem ( myslím tím v organismu ptáčků), nedostatečnou dotací Ca nebo vitaminu D3 atd. Příčin může být víc. Nicméně někde se začít musí.
Takže - samice bych oddělil, snažil se sledovat jejich trus a pokud by se objevil, byť i menší problémek, provedl bych preventivní přeléčení - oxytetracyklin, doxycyklin, apod. v délce cca 5 dnů. Tím by se měla vyloučit možnost bakteriální infekce v pohlavních (urogenitálních) orgánech. Za optimální bych považoval aplikaci oxytrimu + metrozol v dávce 1+1 g / 250 ml vody po dobu 5 dnů. Tím rozšíříš spektrum účinku i na protozoa.
Následně pak 5 - 10 denní aplikaci multivitaminu. Nechat nějakých 10 dnů v klidu a pak provést přípravu na hnízdní sezónu - aplikace 1 dávky multivitaminu, jedné dávky aminokyselin a jedné dávky Ca týdně, po dobu 2 - 3 týdnů. Po uplynutí této doby zapárovat a asi za týden zavěsit budky. Pokud i po tomto "experimentu" dojde k opakování předchozí situace, nezbylo by asi nic jiného, nežli samice vyřadit z chovu. Tolik můj pohled na věc. Přeji hezký večer. M. Vít
Poslední změna: 7 roků 5 měsíců zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.365 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka