Diskuze o chovu

Genetika mutaci vs. standard

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1521 od chocholousjiri
Přeji hezky den, tak jsem si říkal jak se tu teď mluví o té genetice. Co takhle úvaha nad praktickou genetikou spojenou se získaváním standardních ptáků. Genetických kalkulaček existuje nepřeberné množství ale nikde jsem nečetl jak třeba nejlépe udělat různé mutace ve standardu. Samozřejmě že dva mutační kusy u sebe všichni víme nemá smysl množit. A kde teda jinde by se o této záležitosti melo mluvit než tady. Za mě třeba šlechtění žlutých a stříbrných guld bude největší oříšek. V běloprsé variantě se mi to zdá jednodušší ale co třeba takový žlutý fialovoprsý dvoufaktorový samec v kvalitě? Nakonec ještě musím podotknou že já jsem ve fázi šlechtění přírodní řady, jelikož si myslím že bez kvalitního přírodního chovu se nemá ani cenu pokoušet o produkci kvalitních mutačních guld.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1522 od simanjozef
Dobrý večer.

Na šľachtenie štandardných vtákov neexistuje šablóna. Genetické veci si jedinec nesie so sebou množstvo (niekoľko považujem za slabé slovo) generácií. Ako pozitívne tak aj negatívne. Teraz sa to bude zdať ako nejaká fráza, ale pokiaľ pozitívne (pre nás) veci šľachtíte dlhodobo a ide to pomaly, pokaziť sa to dá prakticky okamžite. Pre nás je dôležité vedieť, z akého chovu rodičia pochádzajú. Pokiaľ je to dlhodobo dobrý chov, predchodca urobil už určitú prácu za Vás. Potom už je potrebné zohnať rovnako kvalitného a "stabilizovaného" partnera, ktorý nám poskytne potrebné vlastnosti. Je potrebné byť trpezlivý a aj keď v F1 nebude na prvý pohľad vysoká kvalita, netreba sa hneď všetkého zbavovať a treba pri niektorých skúsiť F2. Za predpokladu, že sa nejedná o totálny "odpad".
A o kvalitných dvojfaktorových vtákoch z vlastných chovov sa môžeme baviť tak o 3 roky..... :)

Čo sa Vám zdá na bieloprsej variante žltých a strieborných gúld jednoduchšie?

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1523 od chocholousjiri
Zdravím, je mi jasné že nic nepůjde podle planu a podle představ ale jde mi teď o genetiku mutací v závislosti se standardem. Takže zůstaneme-li u těch žlutých fialovoprs. guld tak jde o to čím začít a jak pokračovat. Moje představa prvního kroku u přírodních guld je taková ze si vezmu kvalitního samce a pokud možno ho naparuji s kvalitními třemi až čtyřmi samicemi což mi dá obrázek o tom zda-li je v něm nějaký potenciál a pokud ano tak tyto polo bratrance a polo sestřenice dam zpět na sebe aby se dále posílily požadované vlastnosti. Ale co když do tohoto vzorce zakomponuji mutaci? Všechno se tím stává komplikovanější jelikož podle mých doměnek pokud do teto mutační linie nebudu přilévat stále přírodní krev tak kvalita brzo půjde pryč.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1524 od simanjozef
Dobrý deň.
"Moje představa prvního kroku u přírodních guld je taková ze si vezmu kvalitního samce a pokud možno ho naparuji s kvalitními třemi až čtyřmi samicemi "
Jeden samec s 3 - 4 samicami, ak myslíme jednu sezónu, tak si neviem predstaviť chovanie gúld. Pri králikoch a hydine to je bežné, kanárkári to tiež robia, ale aspoň pri mne trvá dlhšie, než si na seba pár zvykne. Takže jeden pár na jednu sezónu, max. dva krát využitý samec.
To, na čo sa pýtate, asi neodpovie nikto. Je veľa faktorov, ktoré si treba všímať - tvar hlavy, typ tela, farbu operenia ....
Napíšem, ako som to robil ja.
Možno 5-6 rokov som choval len zelené vtáky. Mal som 5-9 párov. Asi polovicu klietok som mal prázdnych - nebolo čo tam dať. Po získaní skúseností so zelenými vtákmi, som pomaličky nabral odvahu ísť do mutácií. Presný opak toho, ako robí väčšina. Asi som to robil zle .... :)
Základ je vyradiť všetky neštandardné vtáky z normálneho chovu, resp. nepoužívať ich na šľachtenie. Niekedy nám aj od kvalitného páru vzídu jedince na prvý pohľad nie až tak kvalitné. Tieto jedince používam v chove, nakoľko v ich potomstve sa veľmi často objavujú pozitívne vlastnosti starých rodičov.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1525 od chocholousjiri
Zdravim, tak ja se to pokousim pochopit. Prece neni mozne jenom nakupovat kvalitni guldy z ustalenych chovu a nadale je parovat jen podle toho jak ktery jedinec vypada a snazit se tak o dokonalejsi vzhled. Vim ze jednoho samce nedam jednu sezonu na ctyri samice ale tak jsou dalsi sezony a zabere to hodne casu ale myslel jsem ze to je hlavnim cilem udelat si ustalenou skupinu sirsiho pribuzenstva a nadale je proslechtovat aby se dokazala vylepsovat. Abych se ale vratil k mutacim tak me spis zajimalo jestli se da treba linie tahnou pomoci neustaleho krizeni stepitelnych ptaku s mutacnimi bez pridani prirodni krve.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 3 měsíců zpět #1557 od simanjozef
Dobrý večer.

Je potrebné skúšať a dobre pozorovať. Pri šľachtení je okrem iného potrebné mať šťastie a dobrú intuíciu. Nákup jedincov, aj keď nemusia byť fenotypovo 93 bodové, z geneticky ustáleného chovu je správna cesta. Určite lepšia ako "vybielenie" nejakej burzy, hoci aj zahraničnej, kde o nakúpených vtákoch nič neviete, ale sú z Holanska, Nemecka, Belgicka Španielska, Talianska a pod. Z takýchto nákupov je potrebné vyrásť. Nemyslím to v zlom a nechcem sa nikoho dotknúť, ale nečakajte, že pri našom šľachtení existujú vzorce ako napr. v matematike. Napr. Pytagorova veta a je to pevné a nespochybniteľné. To by bol každý majster sveta.....
Kvalitný a genetický ustálený jedinec je dobrý chovný základ. Ostatné je hra na náhodu a streľba od pása. V poslednej Exote jeden zahraničný chovateľ neofém písal, že nikdy nepáruje jedince s rovnakými znakmi - napr. dvoch jedincov s dobrou maskou...

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.437 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka