Diskuze o chovu

Plísně v budkách

Více
7 roků 2 týdnů zpět #1598 od Tomáš Petržela
Zdravím kolegové,

mám na Vás prosbu ohledně chovu a hnízdění. Loni jsem používal dřevěné boudy, letos jsem koupil plastové kvůli lepší údržbě. V místnosti mám stálých 21,5 stupňů, jelikož se však jedná o sklepní místnost, která drží vlhkost, tak bojuji s plísní. Vlhkost je sice na 60 - 65%, což není tak hrozné, bohužel je to spíše těžká vlhkost vzduchu, kde ani trus ptáků není schopný zaschnout po pár dnech.
Největší problém mám bohužel při hnízdění. Trus v budkách neschne a takřka denně musím mezi mladými odstraňovat plíseň. Loni se mi bohužel i stávalo to, že mladé sotva vyletěli na bidlo, už měli dýchací problémy a bylo nutné je přeléčit S76. Poradí mi někdo, co proti tomuto dělat?
Přes den větrám, to vlhkost spadne i k 50% a vzduch je hned lepší, bohužel přes noc nemohu nechávat otevřené okno, je ještě zima, navíc kolem běhá spousta zvěře a sklepní okno je takřka u země. Mám tam sice síť, ale tu klidně hlodavec prokouše. Odvlhčovač, který mám doma sice stáhne vlhkost o nějaké to procento, avšak výsledek žádný.

Budu moc rád za Vaše rady.

Hezký den

Tom Petržela

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 1 týden zpět #1599 od Makovický
Odpověděl Makovický pro téma Plísně v budkách
Dobrý deň!
Rada je jednoduchá. Keď sa Vám osvedčili drevené tak návrat k dreveným búdkam.

V.M.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 1 týden zpět - 7 roků 1 týden zpět #1600 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Plísně v budkách
Ahoj Tomáši.
Podle toho, co popisuješ, nebude, myslím, problém v budkách. Podle mého názoru je problémem příliš vysoká vlhkost při hodně nízké teplotě. Měl jsem problémy z vlhkostí také. Mám oddělený kus chodby v paneláku a tam, pochopitelně, není žádné okno - takže větrat se nedá. Myslel jsem si, že instalací vzduchového filtru (pračky vzduchu) se problém vyřeší. Nevyřešil. Také jsem přemýšlel, jak to udělat. Nakonec mi poradil Roman Veselka. Podle jeho rady jsem zavěsil elektrický přímotop - malý cca 500 W- a vyhlídal si teplotu, kterou jsem považuji za optimální, tedy 24°C. Výsledkem je vlhkost do 60% r ( prakticky stále se pohybuje v rozmezí 45 - 57 % r).
To že mají mláďata, jak popisuješ, problémy s invazní tracheobronchitidou je způsobeno právě vyšší vlhkostí, kdy mají roztoči téměř ideální podmínky k pomnožení. Snížení vlhkosti by Ti i v tomto ohledu pomohlo. A pokud jde o budky. Byl jsem do loňského roku nepřítelem plastových budek. Někdo ale po mě chtěl plastovou budku, takže jsem ji objednal, ale dotyčný si ji pak nevyzvedl. Zůstala mi doma a tak jsem si řekl, že ji vyzkouším. Udělal jsem v ní tři hnízda, od různých párů. Naprosto bez problémů. Nijak jsem ji neupravoval, jen pověsil. Vzhledem ke získaným zkušenostem došlo k likvidaci budek z překližky a na příští sezónu budou všechny plastové. Celé roky jsem se mořil s mytím něčeho, co pořádně umýt a vydezinfikovat nejde nebo sháněl někoho, kdo mi na míru vyrobí 30 budek. Plastem je to vyřešené. Omyvatelnost a možnost dezinfekce perfektní a také tyto budky vydrží při šetrném zacházení mnoho let. Takže dvě mouchy jednou ranou.
Můj názor - přidej do místnosti elektrický přímotop (podle velikosti místnosti) a snaž se udržovat vyšší teplotu cca 23 - 24°C. Mělo by se to srovnat. Držím palce. M. Vít
Poslední změna: 7 roků 1 týden zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 1 týden zpět #1602 od stepanekpetr
Odpověděl stepanekpetr pro téma Plísně v budkách
Ahoj Tomáši
Tenhle problém jsem měl taky, ale u mě jsem ho vyřešil, že do těch plastových budek jsem vyfrézoval několik otvorů. Popisoval jsem to již zde, oddíl budky nebo hnízdění i s fotkou. No a já již žádný problém nemám
Čau Petr

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 1 týden zpět #1603 od kunaymarcel
Odpověděl kunaymarcel pro téma Plísně v budkách
Zdravim a prispivam.
Vlhkost ve sklepni místnosti a následná tvorba plísně se dle mého nazoru nevyřeší ani provrtáním hnízdních budek, ani přimotopem. Mám s odstraňovanim vlhkosti v domech a místnostech zkušenosti. Ve všech připadech pozitivní. V první řade je nutné zjistit pričinu proč zdi vlhnou, tzn. zjistit kde je původ vzlínajici vody. Vše je otázka financí. V připadě že je to sklepni místnost pod úrovni terénu, pomuže barák ze vně odkopat až pod úroveň podlahy sklepa, nechat vysušit, přilozit tzv. nopovou folii ( www.dek.cz/produkty/detail/2640225020-de...nopy-v-20mm-40m2-bal ) a znova zahrnout nejlépe kačírkem. Je-li tato metoda příliš drahá pro řešeni popsaného problému, nastupuje "levnějši" varianta a to nainstalovat do místnosti odvlhčovač vzduchu. Jeho cena je 10t. a výš, dle výkonu a velikosti místnosti. Ideální je napojeni na odpad, není-li k dispozici pak se musí šuplík s vodou vyprázdňovat manuálně. Tímto způsobem vzduch v místnosti vysušíte. Neostraníte ale problém vlhkosti která Vám pořád bude do interieru proudit. Ale plísní se zbavíte. Tímto způsobem se suší např. fotbalové, hokejové dresy ve velkém.
www.odvlhcovace.info/prumyslove-odvlhcovace.php

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
6 roků 11 měsíců zpět - 6 roků 11 měsíců zpět #1607 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Plísně v budkách
Dobrý den.
Za sebe jsem popsal pouze zkušenost, kterou jsem udělal. Chov, tedy jeho část, mám umístěnu v předsíni panelového domu. Zde jsem oddělil prostor cca 2,5 x 1,3 m sádrokartonem. Mám v prostoru nade dveřmi umístěn větrací otvor o průměru asi 15 cm. Po "naskladnění" a asi měsíci provozu se začala intenzivně zvyšovat vlhkost. Běžně zde bylo mezi 60 - 70 % r. Začal jsem přemýšlet o nuceném větrání, ale jak jsem napsal, přišla rada s přímotopem. Také se mi to moc nezdálo, ale malý přímotop jsem měl ( 500W) a tak došlo na instalaci. Výsledek byl vidět dost rychle. Je mi jasné, že ve sklepní místnosti to může být trochu jinak. Přesto bych jako první odzkoušel ten přímotop. Mimo uvedenou místnůstku mám ještě jednu menší - bývalou komůrku v mezipatře paneláku, kterou musím vytápět. Zde mám silnější přímotop, tuším 1000 W, který je napojený na prostorový termostat se zásuvkou. Mám nastaveno 24 °C. Aparátek není úplně přesný, ale zapíná se na hodnotě 22,9 °C a vypíná na 24 ° C. Tady je malé , plastové okno s mikroventilací. Ta funguje celoročně.
M. Vít
Poslední změna: 6 roků 11 měsíců zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.440 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka