Diskuze o chovu

Uprava vody

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1070 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Uprava vody
Zdravím Vás,
odpověď na otázku zda "více nebo méně" je: dobře je přiměřeně
Co to je ale přiměřeně neví nikdo z nás, ono se to neví pořádně u lidí natož u australských ptáků. Vše může fungovat dobře i bez chemie a lektvarů, ale přijde situace, že se provalí v chovu nějaká nemoc a úhynů bude tolik, že rázem změníte názor. Obvykle se pak dostane ke slovu to "více". V jedné sezóně mi padli snad všichni mladí ptáci před odstavem, před tím ani náznak nemoci.
O situaci kdy si přivezete šampióna z Holandska a ten je zvyklý být snad každý měsíc přeléčen atb, nemá smysl ani mluvit.
Sám dávám asi 2x týdně forticoat (1ml/4l vody) a nově 2x týdně esenci z jehličí. Forticoat opravdu krásně odkamenuje vše. Mám studniční tvrdou vodu. V tom to mají měšťáci jednodušší, že jim někdo deklaruje nezávadnost (pravda občas něco praskne jako v Dejvicích).
Dezinfekci napáječek a koupelen dělám roztokem sava s vodou taky dvakrát týdně. Tím samým roztokem potom umyji plastové šuplíky. Ptáci na to čekají (dodnes mi to hlava nebere) a hned olizují vlhký šuplík.
Co je potřeba zdůraznit, že vše kyselé odvápňuje. Takže v době snůšky vysadit. Zchromla mi takhle kdysi běloprska, vápníku bylo dost ale zároveň byla kyselejší voda a to stačilo.
Problémem toho "více nebo méně" je, že se to nedá změřit, ale na tekutý vápník od Michala nedám dopustit, tam je to prokazatelné: žádné problémy při snůšce i mladých samic. Taky jsem ním zachránil kanára, který po výletu z hnízda vypadal křivě, nohy měl velmi od sebe, prostě taková jak říká Jozef "Fukušima". Dostal spolu s rodiči velké dávky a za pár dnů nebylo poznat, žádné poškození.
V

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1072 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Uprava vody
Ještě jednou dobrý den.
Jsem rád za tuto debatu. V řadě věcí s Tebou Martine souhlasím. Jsem také, alespoň si to myslím, konzervativní a nerad měním "sestavu", aniž by byla vždy vítězná. Na druhou stranu i přes mírně pokročilý věk se snažím akceptovat nové věci. Musím přiznat, že v oboru informačních technologií mi to moc nejde a zatím jsem nepřekročil "stín" doporučeného dopisu. Ale jinde se občas, a to i přes progresivní projevy toho Němce, co mi všechno skovává, snažím o nějakou inovaci. Vláďa zde zmínil calcium. Přes všechny drobné šrámy, považuji britskou firmu Bird Care za špičku ve V.A.M. produktech pro ptáky. Ale je drahá. Takže jsem hledal a nakonec nalezl ekvivalent k jejich produktu. Jedná se o kalciový preparát z holandské provenience, který je shodný s tím britským. Rozdíl je pouze v ceně. Calcium Bird care stálo před časem 1.300 Kč za litr. Já jej kupuji za 650 Kč za litr. Bylo mi to divné a pátral jsem dál. Poznání bylo velmi zajímavé. V Evropě je jenom několik málo firem, které dokáží připravit (namíchat) V.A.M. koncentráty (ještě před nedávnem to byly čtyři firmy, dnes tomu nebude jinak, plus/mínus jedna firma). Ostatní výrobci zde koncentráty nakupují a míchají je s ředidlem - glukóza, propionan apod. Tomu koncentrátu se říká komprimát a já nalezl v Holandsku firmu, která jej produkuje. A podle složení jsem přesvědčen, že jej dodává i pro výrobky tohoto typu značky Bird care. To jen na vysvětlenou. Ano možností je dneska mnoho a člověk musí být zvídavý, aby se v tom vyznal a opatrný, aby si nenaběhl. Ale s trochou praxe to není tak složité. U ACIDOIMITU znám výrobce, který tyto preparáty polkl - jejich výrobu. Produkuje podobné typy výrobků i pro další kategorie zvířat, dobytky nevyjímaje. Tam ale pod jinou značkou. S některými jejich dealery se znám - potkáváme se na zemědělských podnicích. Je mi celkem jedno, co chovatelé používají, ale pokud se mě někdo zeptá, snažím se mu po pravdě odpovědět - doma bych to ptákům nedal a nejen Acidomit, ale ani jejich další preparáty ! To je vše.
Pokud jde o odstátou vodu, myslím že jeden člen časem zareaguje a popíše své zkušenosti s odstátou vodou a Klebsielou, jinak všudypřítomnou bakterií, která se ale v teplém prostředí po odpaření chlóru dokáže velmi rychle namnožit a pak způsobuje buďto primární bakteriální infekci alimentárního ústrojí nebo pouze oslabí organismus a tím otevře bránu pro jiný typ alimentární infekce nebo invaze ( často se jedná o kvasinky, prvoky apod.). Pokud používáš vodu ze studny, je toto nebezpečí výrazně menší.
Mezi zvířaty se pohybuji "odnepaměti" a od 15 let věku i profesionálně. Jak jsem napsal, je mi celkem jedno, co a jak dělá či používá jeden každý chovatel. To je jeho soukromá věc. Pro sebe mám jeden závěr - tím, že jsem zvíře začal chovat, jsem za něj přebral odpovědnost a to ve všech směrech, tedy i ve vztahu k jeho zdraví. Je mojí povinností nabídnouti mu co možná nejlepší prostředí, zacházení a pochopitelně i stravu. Viděl jsem padat desítky drobných ptáků na karanténě jenom proto, že jim nějaký mamlas na letišti dolil vodu do pos... misek. Pak se to spravovalo několik týdnů a přineslo to pochopitelně značné ztráty. Ten člověk to udělal jistě z dobré vůle, ale absolutně bez znalosti věci. A takovýchto "viděl jsem" bych mohl popsat velmi mnoho, od ptáků až po velká hospodářská zvířata. Člověk by měl být tvorem učenlivým a to více než-li např. šimpanz, který se takto druhově i jmenuje, a z chyb by měl vyvodit poučení. Jedno jsem za ta léta chovu nabral : Je lepší gram prevence, než-li kilo léčby. A to ve všech směrech.
Nechci, aby to vyznělo, že něco děláš špatně nebo tak podobně. Tak to není. Chtěl jsem pouze říci, že je mnoho možných cest a chovatel by si měl umět vybrat tu svoji, která má největší přínos pro chované ptáky. M.V.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1073 od chocholousjiri
Odpověděl chocholousjiri pro téma Uprava vody
Zdravim, ja se priznam ze jsem vode neprikladal az takovou dulezitost a osetruji ji spis tradicne jako plno jinch chovatelu Acidomidem a Promotorem. Slo mi spis o zpestreni, mozna i o tu prevenci ale spis prirodnimy produkty. Clovek se neustale uci a dnes davam prednost spis zkusenostim chovatelu nez clankum na internetu jelikoz jednoduse receno je toho tam az prilis mnoho a clovek by se stal tim co dva deset druhu preparatu a prelecuje ptaky na kazdy prd. Mira je dulezita a trochu lituji a zaroven se nedivym zacinajicim chovatelum ze jsou mekdy az tak prehnane nabuzeni a davaji kdeco.
To bylo jen tak naokraj kazdopadne dekuji za reakce a mam o cem premyslet a studovat.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1075 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma Uprava vody
Zdravim p.Vít,
Moc pěkné povidani a za mě téma k zamyšleni. Určitě to neberu nějak špatně ba naopak možnost zkvalitnit svůj chov a dopřat svým chovancům co nejlepši podminky. Jsem rád za každou dobrou radu či zkušenost. Kolikrát člověk dělá chyby aniž by věděl, že tomu tak je. A rád se přiučim. Mohu se ještě zeptatv jakých dávkách jmenované preparáty podaváte?
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1076 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Uprava vody
Ahoj Martine.
Než Ti odpovím, tak jedna věc. Nejsem žádný pan Vít ! A jestli mi ještě jednou budeš vykat, tak už si s Tebou nebudu povídat ! A máš to.
Ale zpět. AVICLENS dávkuji 1/2 ml / litr nápoje. Jak jsem psal, podávám, když nemohu do 12 hodin vyměnit vodu. Jinak ve dvojnásobné koncentraci (1 ml / litr vody) máčím senegal nebo lesknici.
U GREPAVITU dávám asi 4 ml / litr vody, dva dny v týdnu (většinou v sobotu a neděli, kdy mám více času na chov). Je to dobré hlavně v období hnízdění a před ním. Grepavit je čistě přírodní produkt, který je poměrně vysoce účinný proti infekčním činitelům a především proti kvasinkám (Candida, Mucor apod.). V uvedené době, podobně jako v době přepeřování, jsou ptáci citlivější, méně odolní, protože velké penzum energie je disponováno jinam (peří, vajíčka, stavba hnízda apod.). Tím vzniká situace, která je celkem podobná , jako např. stres. Klesá vlastní imunitní reakce - obranyschopnost, právě v důsledku využívání zdrojů pro jiné, výše uvedené účely. A kvasinky v tomto okamžiku mohou procházet obranným systémem, který je buď není schopen zachytit nebo ve střevech likvidovat. Mohou tak nastat v zásadě dvě situace. Může dojít k primární infikaci kvasinkami a střevním problémům ( zapáchající, mazlavý trus hnědé barvy, známý především u mláďat) nebo může dojít k průniku bakteriální infekce nebo protozoání invaze a v jejím důsledku nastupují kvasinky jako sekundární (druhotná) komplikace. To už je výrazně horší stav a prognóza je velmi nepříznivá, alespoň u drobných astrildovitých ptáků. Každý rok se těchto stavů objevuje velmi mnoho a nejen u drobotě. Například neofémy (především mutační ), amazónci, hmyzožraví ptáci apod. , mají podobné problémy.
U tinktury ostropestřce, dávkuji asi 2 ml / litr vody a podávám tak jednou za dva týdny, opět dva po sobě jdoucí dny. Obsahuje silymarin (silybin) , látku, která jako jedna z mála dokáže stimulovat regeneraci jaterních buněk (mimo jiné).
MV

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 7 měsíců zpět #1077 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma Uprava vody
Zdravím Michale!
to už je lepší? :cheer: S tím nemá žadný problém a nerad bych tě nějak urazil a pak by si mi už neodepsal :cheer: To víš maminka mě vychovavala ke slušnosti a uctě ;)
Ale teď vážně. Určitě se nad tím co si psal zamyslím ba dokonce s tím určitě chci něco udělat. Upřímně mám pocit, že jsem tohle možná dost podcenil. Také se snažím držet hesla: je lepší problému předcházet než ho pak složitě a hlavně pozdě řešit. Takže děkuji za užitečné rady. Vidíš, pořád je se čemu učit ;)

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.513 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka