Diskuze o chovu

Pestunka japonska

Více
4 roků 3 měsíců zpět - 4 roků 3 měsíců zpět #1941 od Kalafut
Pestunka japonska vytvořil uživatel Kalafut
Dobrý večer chcem sa opýtať či niekto z vás používa v nútnych prípadoch na odchod mladých guld pestunky japonské 
Poslední změna: 4 roků 3 měsíců zpět uživatelem Kalafut.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
4 roků 3 měsíců zpět #1942 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Pestunka japonska
Zdravím,
Chůvičky nepoužívám, nikdy jsem tak nedělal a dělat nebudu.
Problémy s odchovem se vyskytují a mám dojem jako by jsme se vraceli někam hodně let dozadu, kdy guldy nebyly spolehlivě schopné odchovat mladé. Je to asi tlakem na kvalitu.
Guldy chovám dlouho a logiku proč někdy vyhážou mladé jsem nevypozoroval. Možná je tam velmi tenká linie předráždění. Stejné místo, stejná klec, stejné krmení, stejní ptáci a výsledek je občas rozdílný.
Vypomáhám si tím, že postavím více párů, kdy některé vykonávají funkci chův. Obvykle jsou to staří osvědčení  ptáci, kteří už nemají své oplozené vejce. Ty nechávám sedět pro případ co kdyby. Neklapne to vždy. Někdy stačí vrátit vyhozené mladé, případně úkon několikrát zopakovat, někdy je dám pod jiný pár. Nemusí vadit ani rozdíl pár dnů, když už není další možnost.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
4 roků 3 měsíců zpět #1943 od Kalafut
Odpověděl Kalafut pro téma Pestunka japonska
Ďakujem vám za odpoveď pýtal som sa preto lebo mám jeden pár ktorý mi vždy krasne odchoval mladé každý rok ale tento rok nechceli kŕmiť mladé a všetky mi uhynuli. 

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
4 roků 3 měsíců zpět #1944 od chocholousmartin
Odpověděl chocholousmartin pro téma Pestunka japonska
Zdravím kolegové,

také přidám něco málo ze své zkušenosti :) 
Chuvička japonská je " vděčné téma" pro chovatele drobotiny asi jako počasí, či migrace....plná emocí, mýtů, polopravd nebo předsudků. Je to jistě dáno tím z jaké důvodu byla vůbec vyšlechtěna. Nejsem zastánce odchovu jen pod chůvičkami ani odpůrce odchovu pod nimi.
Chovu AG se věnuji víc jak 30 let takže pamatuji doby kdy se odchovávalo "jen" pod chůvičkami..."jen" z důvodu, že ne všechny páry nebyly schopné odchovávat sami. Teď je "trend" odchovu pod vlastními rodiči. Chůvičky jsem dlouhá léta také nepoužíval, až loni jsem si pořídil cca 10 párů chůviček....spíše z důvodu odchovu jiných druhu astrildovitých. Letos mám 20 párů a odchovávám pod nimi i částečně AG. Rozhodně se za to nestydím nebo neschovávám je. Nevím proč taky. Chuvička japonská je živý tvor, ne "robot" na odchov čehokoli. A to si myslím, že si plno chovatelů neuvědomuje. Nefunguje to stylem, dám budku, podsadím vejce, spočítám mladý, okroužkuji odstavím. Věnuji jim stejnou péči jako AG či jiným druhům...příprava na sezónu, kvalitní krmení atd. Je lehké je předráždit v chovu i naopak něco podcenit. A také mi tu péči vraceji...letos nevím co to je, že by mi nesedli na vejce nebo nekrmili.
Také jsem dlouhá léta využíval starší páry k odchovu mladých od jiných párů, ale k tomu se vracet nebudu. Jednak nevidím vůbec rozdíl v tom, zda jsou mláďata odchována pod "jiným párem" AG nebo pod chůvičkami....stále to jsou náhradní rodiče. A přeci jen třeba 4 až 5 let stará AG nemá tolik chuti a síly tak krmit...z mého pohledu. Mýtus, že AG odchované pod chůvičkami nejsou schopné pak dál odchovávat sami svá mláďata je opravdu jen mýtus...to už za ty roky víme. Je to asi stejné jako tvrdit, že adoptované děti se nebudou nikdy starat o své děti :) 
Nechci aby to působilo jakože jsem "ombudsman" chovu chůviček :) :) jen to jen úvaha na dané téma a netvrdím, že ta jediná správná. Každý si razí svou cestu a to je taky jen dobře.
Je těžké poradit co jste udělal špatné, že Vám letos chůvičky nekrmili mladé, nevidíme kde hnízdí, jak jsou krmeny atd. Ale každý rok není stejný a ani být nemůže....a i to je na tom chovu ať už čehokoli tak krásné :) :) 
Chovu Zdar

M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
4 roků 3 měsíců zpět #1945 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Pestunka japonska
Dobrý den.
Přidám jen malou trošku do mlýna. Předesílám, že nejsem propagátorem tohoto typu odchovu, ani nijak neodsuzuji odchov mláďat astrildovitých ptáků (a tím i AG) pod chůvičkami. Především, pokud se tak neděje po více generací. Tam si dokáži představit, že může dojít k určitým problémům. I když bych je pochopitelně nepřeceňoval. Ve svém chovu jsem chůvičky měl, ale zbavil jsem se jich. A to hlavně z důvodu znečištění klecí. To chůvičky dokáží stejně nebo ještě lépe, nežli např. amady červenouché nebo fidžijské. A to jsou opravdu "prasátka". To se prostě nedalo. Sám raději používám "dělnické" páry guld. Podle mého názoru to má určité výhody. Každý ptáček - rodič, který krmí svá mláďata produkuje ve voleti látky (bílkovinné povahy), které mají za úkol v prvních dnech života mláďat stimulovat jejich organismus k produkci vlastních trávicích (ale nejen jich) enzymů. Tyto látky jsou celkem druhově diferencovány. Nemohu exaktně říci, že tyto látky jsou zcela rozdílné u AG a chůviček. Je také pravdou, že tuto stimulaci mohou "zastat" i některé látky přiváděné v krmné dávce (glukopektany ap.), hlavně ve směru k nastartování vlastní imunitní reakce. Je pak na zvážení každého chovatele, jakým způsobem svůj chov vede. Jinak přeji hezký den.
M.V.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
4 roků 3 měsíců zpět #1946 od vladimir.jaros
Odpověděl vladimir.jaros pro téma Pestunka japonska
Martine, ty jsi jako centrum pro odhalování mýtů, polopravd a předsudků :-).
Odchov chůvami, pokud se mladí ptáci po odstavení vrátí do skupiny ag, pravděpodobně nezanechá nežádoucí vlastnosti. Ptáci se socializují jako guldy. Analogii můžeme vidět v příběhu o Tarzanovi.
Nicméně chůva jako taková opravdu dovede zadělat i strop klece, žere stejně, místa potřebuje stejně jako gulda, tak pro odchov guld zbytečný luxus, pokud mám starší ptáky - nechávám je totiž dožít. Ne každá je stará gulda je vhodná - některá nebyla vhodná i jako mladá. a tam měla nastoupit asi selekce - no ale co už když mají supr dizajn

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.529 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka