Diskuze o chovu

Pestunka japonska

Více
4 roků 4 měsíců zpět #1947 od simanjozef
Odpověděl simanjozef pro téma Pestunka japonska
Zdravím.

Čo sa týka mojich skúseností - pestúnky som nepoužíval, ale ako som začal chovať AG na výstavu, nazvime to napr. výstavné, začal som pestúnky používať. Pokiaľ chcete odchovať skutočne kvalitné kusy AG, používať v chove náhradných rodičov je nutnosť. O tom som sa osobne presvedčil a aj som to v inom vlákne písal, takže túto negatívnu skúsenosť nebudem  rozpisovať ešte raz. To, aké som mal v začiatkoch "romantické" predstavy pri odchove AG mi pripomínajú niektorí (nie len) začínajúci chovateľia AG. Keď mi volajú, často sa pýtajú aj na to, či odchovávam pod pestúnkami..... ešte nechovajú triedu "výstavnú", len burzovú.
Poznám a aj komunikujem s viacerými zahraničnými chovateľmi, prevažne zo Španielska - všetci odchovávajú pod pestúnkami. Teraz neobhajujem a ani nenavádzam na chov AG pod pestúnkami, len vyskúšal som všetko možné a inú možnosť nevidím. Teda ak chcem odchovať mladé.
Nebezpečenstvo pestúnok je v tom, že sú častými nošičmi chorôb, ktoré sú pre AG fatálne. Preto je potrebné nakupovať pestúnky od chovateľov, ktorí majú určité hygienické návyky a aj si chov pestúnok preliečiť. Chov pestúnok, ako píšu kolegovia predo mnou, je špecifický. Zašpinia všetko, vyšpinia sa aj 20 cm mimo klietky a pod. Napriek tomu používam ako náhradných rodičov pestúnky namiesto vyradených AG. Jednak zasadnú podľa potreby skôr ako AG, dá sa sedenie pestúnok celkom spoľahlivo naplánovať k znáške chovných AG a na druhej strane nechcem vidieť v mojom chove "burzových trosečníkov". Nečakajte, že pestúnky budú fungovať na 100%. Taktiež dokážu nepríjemne prekvapiť.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.379 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka