Na Vaše otázky zde bude odpovídat MVDr. Oto Huml. Diskuze je moderovaná.

Vypadávání peří

Více
9 roků 7 měsíců zpět #612 od jarda.p
Vypadávání peří vytvořil uživatel jarda.p
Chci se zeptat, co může být příčinou vypadávání peří a jak tomu zamezit... Mám tu tři ptáky, kteří nemají na hlavě peří - mají holá místa. Nejdřív jsem myslel, že to je drobnými šarvátkami, co občas pozoruji, když se ptáci ukládají ke spánku a hledají si to svoje místo. Ale zatímco jednomu ze třech ptáků peří normálně dorůstá, tak dva zůstávají nedopeření a není ani známka po brčkách. Lze to nějak vyřešit? Druhý dotaz je, jestli takovéto ptáky můžu nechat zahnízdit...

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 7 měsíců zpět #614 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Vypadávání peří
Dobrý večer.
Příčin vypadávání peří na hlavě (ale i obecně) může být několik. Jednou z nich je možná metabolická nedostatečnost, spojená např. s horší funkcí jater. Druhá je možnost hormonální poruchy - stává se to u samic. Pamatuji si, že jsem měl žlutohlavou samici, která nejprve začala ztrácet peří na hlavě a to byla známka toho, že je připravená hnízdit. S největší pravděpodobností se jednalo o poruchu hormonální činnosti. Další možností je plísňové onemocnění kůže nebo i invazivní onemocnění. Bohužel, nespecifikujete stáří ptáků, jejich pohlaví, eventuálně jiné změny v chování ( změna trusu, koordinace pohybu ap.). Jestliže je vše ostatní v normálu, snažil bych se o úpravu metabolismu, ve vztahu k opeření. Asi by stačilo přidat některý cílený VAM preparát zaměřený na tvorbu opeření. Tím bych asi začal.
Pták, který má neopeřenou hlavu hnízdit může. Nicméně asi by bylo lepší nejprve zkusit, zda by nezapeřil. Michal Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 7 měsíců zpět #615 od humloto
Odpověděl humloto pro téma Vypadávání peří
Dobrý den,
Michal odpověděl za mě téměř kompletně. Důležité je vyšetřit vypadlá pera - z nich se pozná, jestli jsou zdravá nebo nějak deformovaná, jestli nejsou vytržená zobákem a jestli nejsou napadena parazity.
U papoušků mohou připadat do úvahy i virová onemocnění (polyomavirus, PBFD).
Je třeba sledovat i výskyt podobných změn u potomstva - jen tak poznáte spolehlivě dědičnost.
Přeji hezký den.
Ota Huml

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 7 měsíců zpět #617 od simanjozef
Odpověděl simanjozef pro téma Vypadávání peří
Dobrý deň.

Predo mnou odpovedali kvalifikovanejší odborníci, dovolím si ešte doplniť, že sa môže jednať aj o faktor pokrvnej príbuznosti, genetickú predispozíciu, alebo aj mykoplazmu. O mykoplazme som v súvislosti s vypadávaním peria zatiaľ v našich krajinách nič nečítal.
Na stránkach, kde som to čítal, je aj osvedčený spôsob liečby mykoplazmy u AG, ale nechcem to sem teraz verejne dávať, nakoľko potom majú chovatelia sklony neodbornej liečby krížom - krážom všetko dokopy a vtáčika tým pochovajú.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 6 měsíců zpět #635 od jarda.p
Odpověděl jarda.p pro téma Vypadávání peří
Diky za odpovedi, byl jsem nejakou dobu mimo...
Stari ptaku je vesmes z hnizd 2012/2013. V soucasne dobe jsou tim postizeni vlastne 3 pary, ktere mi hnizdily 2013/2014. Nekteri vic, nekteri min a tyka se to pouze hlavy u samic a nebo zatylku u samcu, nikde jinde peri neztraci. Ptaci pribuzni urcite nejsou. Kvalita opereni je jinak v poradku, jejich mladata jsou take v poradku. Trus ok, vitalita ok, zadne zmeny. Zkusil jsem doplnit do stravy vice jodu, nechci to zakriknout, ale vypada to, ze se vypadavani nebo ztrata opereni prinejmensim podstatne zpomalila. Ptaci jsou venku v proletovacce spolecne s letosnima mladyma, ale uz pomalu pripravuji klece na hnizdeni a stehovani dovnitr na zimu.
Na pana Vita bych mel prosbu, jestli by nejaky osvedceny preparat nemel k prodeji, ze bych zkusil doplnit k vitaminum, co bezne podavam :-)
Diky

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 6 měsíců zpět #636 od Makovický
Odpověděl Makovický pro téma Vypadávání peří
Dobrý deň!
Používa sa na doplnenie jódu aj ladygouldian.com/content/health-stimulan...nesium-and-vitamin-d
O plešatosti sa píše na ladygouldian.com/content/why-my-gouldian-bald

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: humloto
Vygenerováno za 0.472 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka