Na Vaše otázky zde bude odpovídat MVDr. Oto Huml. Diskuze je moderovaná.

Vypadávání peří

Více
9 roků 7 měsíců zpět #640 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Vypadávání peří
Dobrý den.
Byl jsem také týden služebně pryč a zase budu, takže v rychlosti. Nejprve bych rád poděkoval p. Makovickému, že odpověděl za mě. Nicméně zkusím také. Preparát s jódem, na který upozorňuje p. Makovický znám, možná že ještě nějaký starý mám doma. Je dobrý, ale jednak dost drahý a jednak hůře dostupný, protože si o něj musím psát do USA. Také jeho spotřeba je minimální, takže většinou zbude přes exspiraci. Ale jeho účinky jsou dobré. Ve svém chovu to řeším trochu jinak. Podávám průběžně červený australský písek, který běžně nabízí f. Vitakraft a je k dostání např. v Hornbachu, Obi, Pet Shopech ap. Balení 2,5 kg stojí cca 120-150 Kč. Písek obsahuje dostatečné množství jódu a navíc jej ptáci berou tehdy, kdy uznají za vhodné. Mimo to si nechávám připravovat preparáty, podle osvědčených receptur. Mohl bych si je vyrobit i doma, ale má to jeden háček. Nedokáži je homogenizovat, tedy docílit toho, aby v celém profilu byly látky rovnoměrně rozloženy. A homogenizátor pro tento druh výroby je dost nákladná věc, takže jsem požádal jednu instituci, která mi tyto preparáty připravuje. Preparát OPEŘENÍ má v sobě nakomponován větší obsah aminokyselin, hlavně metioninu. Pro tvorbu opeření je nejdůležitější aminokyselinou cystin, který má ve své molekule zabudovanou síru. Cystin ale není esenciální (nenahraditelnou) aminokyselinou a tudíž jej sehnat není jednoduché. Organismus si jej ale dovede vyrobit, pokud má právě metionin, který má jednak ve své molekule také sirnou složku a jednak jde o esenciální aminokyselinu, která se nechá sehnat snáze. Druhou důležitou složkou pro tvorbu kvalitního opeření je biotin (také známý jako vitamin H) a další je zinek (Zn). To jsou základní složky potřebné pro tvorbu kvalitního opeření. Dále pak následují složky pomocné - další vitaminy , jód a také cholin (což je vlastně vitamin ze sk. B). Nemyslím si, že by bylo vhodné zde vysvětlovat celý proces tvorby opeření po jednotlivých metabolických fázích, bylo by to dlouhé povídání. Je ale také pravdou, že pokud v krmné dávce úplně nebo částečně chybí některá ze základních nebo pomocných složek, dochází k poruchám opeření. To vše ale za předpokladu, že se jedná o metabolickou deficienci. Ještě dovětek k tomu jódu - ten může mít i opačný účinek, pokud dojde k jeho předávkování, což uvádí tuším i výrobce onoho amerického preparátu (Morning Birds).
Stejně tak se může jednat o onemocnění jater, hormonální poruchu, infekční nebo invazivní onemocnění. Ale to již bylo napsáno. Pokud máte zájem o některý preparát, odkáži Vás na stránky www.vimi.cz . Jsou tam základní i cílené preparáty včetně návodů na jejich použití, preparáty od f. OROPHARMA ap. Přeji hezký den. M.Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 6 měsíců zpět #673 od jarda.p
Odpověděl jarda.p pro téma Vypadávání peří
Diky, v minulem tydnu vitaminy dorazily a zkousim, co to s ptaky udela. Po nejakem case budu referovat...

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 4 měsíců zpět #751 od jarda.p
Odpověděl jarda.p pro téma Vypadávání peří
Tak jak jsem slibil, po mesici referuju. Ptaci preperuji, hlavy uz maji plne brcek, takze vitaminy zrejme zabraly. Bohuzel se tim narusil hnizdni cyklus, takze boudy jim dam az po novem roce, pokud budou mit chut. Docela naprd situace, ale hlavne ze jsou ftaci ok ;)

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
9 roků 4 měsíců zpět #752 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Vypadávání peří
Vážený pane kolego.
Jsem rád, že preparát pravděpodobně zabral. Píšete, že ptáci mají ospence na hlavách. Pak si myslím, že je reálná šance na pouhé dopeření a ne celé přepeření.
Jednalo se tedy pravděpodobně o deficit některé z výše citovaných látek, potřebných pro obměnu opeření.
Jinak držím palce, aby ptáci dopeřili a měl jste dobrou chovnou sezónu. S pozdravem. Michal Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: humloto
Vygenerováno za 0.514 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka