Na Vaše otázky zde bude odpovídat MVDr. Oto Huml. Diskuze je moderovaná.

Vejce bez skořápky

Více
7 roků 4 měsíců zpět - 7 roků 4 měsíců zpět #1483 od jarda.p
Vejce bez skořápky vytvořil uživatel jarda.p
Mám u dvou samic problém se snůškou - vejce vpodstatě bez skořápek jen v tenké "slupce" nebo vůbec. Do toho samozřejmě i potíže vejce snést, samice to značně vyčerpává, sedí různě po kleci načepýřené, jakoby polomrtvé. Vápníku i vitamínů je dostatek, podávám jak ve vodě, tak drcené sepie, berou obojí. Dokáže někdo poradit?
Ještě jen doplním, samice jsou věku 2 roky, vodu před a při hnízdění nekyselím. Teplota 23°, vlhkost +/- 50%. Vejce snesly po 2ks, pak cca týden pauza a teď pokračují znovu...
Poslední změna: 7 roků 4 měsíců zpět uživatelem jarda.p.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět - 7 roků 4 měsíců zpět #1484 od Makovický
Odpověděl Makovický pro téma Vejce bez skořápky
Dobrý večer!
Doporučujem si prečítať www.agklub.cz/index.php/forum/diskuze/ve...aske-vajca-u-samicky . Teraz je nutné aby u samičiek čím skôr prestala tvorba vajíčok. Niekedy (podľa Robert Black) aj nadbytok fosforu tiež narúša vstrebávanie vápnika.
V.M.
Poslední změna: 7 roků 4 měsíců zpět uživatelem Makovický.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět #1485 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Vejce bez skořápky
Dobrý večer.
Souhlasím s panem Makovickým, že je potřebné samice umístit tak, aby se pokud možno co nejdříve zastavila snůška. To zaprvé.
Zkuste (pokud to jde) mírně zvýšit teplotu - cca 24-25°C. To za druhé.
Aby bylo možné učinit nějaký závěr, rád bych získal více informací :
1) Máte v chovu ještě další samice, u kterých k tomu nedochází ? Nejedná se o sestry ?
2) Jaké vitamíny a vápník podáváte - značka, dávka a četnost dávek ?
3) Jak krmíte ptáky - druhy krmení ?
Důvodů pro tento jev může být víc. Doufám, že se vyjádří i MVDr. Huml a i proto by bylo dobré uvést více informací.
Přeji hezký den. Michal Vít

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět - 7 roků 4 měsíců zpět #1487 od humloto
Odpověděl humloto pro téma Vejce bez skořápky
Dobrý den,
já se k tomu obšírněji vyjádřím o víkendu, až budu mít trochu času, takže teď jen krátce - snáška se dá někdy zablokovat zkrácením světelného dne a snížením intenzity světla.
Ota Huml
Poslední změna: 7 roků 4 měsíců zpět uživatelem humloto.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět - 7 roků 4 měsíců zpět #1489 od jarda.p
Odpověděl jarda.p pro téma Vejce bez skořápky
-krmivo 50% Deli nature 56 + 50% lesknice
-vitamíny mám od loňska od Vás co jste mi doporučil, bohužel označení už je nečitelné, podávám obden
-vápník - drcené sépie trvale v krmítku, podávat ho ptákům jinak už mi připadá spíš jako alchymie než chov ptactva
-ptáci jsou nepříbuzní, černohlavá přírodní, červenohlavá běloprsá

Přiznám se, že pomalu začínám propadat skepsi a uvažovat, že ty velké schopné ptáky dám pryč a začnu se věnovat průměrným, protože s těmi jsem nikdy žádné problémy neměl a dělali mi radost (proto jsem vždy ptáky choval). Vždy všichni zahnízdili, nic jim nevadilo, mladé vždy vyvedli a byli nenároční a všem stačilo to samé. Poté co jsem obměnil chov a začal kupovat a párovat nadprůměr je to pro mě opravdu alchymie, ptáci problematičtí, úspěšné vyvedení mladých v nedohlednu, musím laborovat s vitamíny a krmením, budkami a prostě se vším, zaběhnuté nefunguje. Už to není ta radost, ale spíš starost a otrava... Se omlouvám ale nějak to na mě dolehlo.
Poslední změna: 7 roků 4 měsíců zpět uživatelem jarda.p.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
7 roků 4 měsíců zpět - 7 roků 4 měsíců zpět #1490 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Vejce bez skořápky
Dobrý večer.
Předně - nemáte se za co omlouvat. Na každého chovatele to jednou dolehne, to je normální. Jsou období, kdy se daří a ta, kdy se daří méně nebo vůbec. Nechci Vás unavovat dlouhým povídáním. Jenom něco málo k metabolismu Ca. Běžně by měl být poměr vápníku : fosforu asi 1,5 - 2 : 1. V době snůšky, kdy je potřeba vápníku vyšší, může být až 4 : 1, vždy ve prospěch vápníku. Semena mají obecně velmi malý obsah vápníku a relativně vysoký obsah fosforu. Jeho část je fytinové vazbě a tudíž nevyužitelná, ale i tak je poměr těchto dvou prvků nevyvážený, spíše ve prospěch fosforu. Proto jsou nutné dotace Ca. Bohužel se nepamatuji, který preparát jsem Vám doporučil, ale mohu Vám popsat způsob podávání ve svém chovu. V době klidu ( v mém případě pozdní jaro a léto cca do července) podávám ptákům klasickou směs semen ( Prestige Australian Waxbills, s obsahem 40% lesknice, kterou ředím bílým/stříbrným prosem), vaječnou míchanici dávám jednou týdně samicím a jednou za dva týdny (odhadem) samcům. V tuto dobu podávám z vitaminů po jedné dávce každý týden - ViMi multi ( obsahuje komplex vitaminů, několik málo aminokyselin a několik stopových prvků), ViMi amino ( obsahuje malé množství vitaminů sk.B a široký komplex aminokyselin) a ViMi calcium plus (obsahuje 15 % vápníku, vit. D3 a malé množství hořčíku). Takže nemám žádnou alchymii, ale 2-3 dny v týdnu (amino a calcium mohu kombinovat do jednoho nápoje) přidávám něco do vody. V polovině července začínám ptáky připravovat na sezónu. Nejprve udělám prevenci proti roztočům (S 76 ve čtyřech dvojdávkách (dva dny po sobě), vždy po týdnu. V tomto období změním i dotaci vitaminů. Podávám 1x týdně ViMi chov (obsahuje vitaminy a aminokyseliny, důležitý je především vyšší obsah vit. E a selenu), tedy preparát zlepšující fertilitu. U samic podávám jednou týdně Calcium plus a jednou týdně ViMi minerál, který obsahuje 10 % Ca a řadu dalších makro i mikroelementů. Samcům pak pouze jednu denní dávku minerálu. Také v této době preventivně přeléčím proti kokcidiím, invazním onemocněním apod. Pokud se vše vyvíjí normálně, pokračuji tak až do párování ( cca druhá dekáda v září). Pokud se mi zdají ptáci málo aktivní, zvýším počet dávek ViMi chov o jednu dávku týdně. Po zapárování, kdy je předpoklad, že samičky záhy ponesou, přidám jednu dávku calcia ( hlavně u mladých samic), ukončím podávání ViMi chov a minerál. V podstatě se vracím k schématu, jako v době mimo hnízdění. Takto se to opakuje pořád dokola. Podotýkám, že se bavíme stále o dospělých ptácích.
Souhlasím s Vámi, že typově a postavově nadprůměrní ptáci mají horší rozmnožování. Je to něco za něco. Bohužel v našich podmínkách je složité zúročit kvalitu i po stránce ekonomické. Ale to by bylo opravdu na delší povídání - i tak jsem toho napsal více, nežli jsem měl v úmyslu. Přeji hezký večer. M. Vít
Poslední změna: 7 roků 4 měsíců zpět uživatelem vitmichal.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Moderátoři: humloto
Vygenerováno za 0.506 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka