Diskuze o chovu

Chovná sezóna 2015-2016

Více
8 roků 3 měsíců zpět #1193 od vladimir.jaros
Zdravím Vás kolegové,
nějak nám to tady opět zamrzlo. Tak se Vás zeptám jak se Vám daří odchov?
Moji ptáci pomalu končí a tak můžu pomalu bilancovat. Letos (myslím tím od podzimu do teď) to byla opět zvláštní sezóna. Každý rok je zvláštní, vždy trochu jinak. Chytře jsem přepároval i odzkoušené páry s cílem tlačit na typ. Začátek tragický, hodně neoplozených vajec a i vyzkoušení ptáci krmili špatně, nebo vůbec. Nakonec si to vše trochu sedlo a mladých bude kolem padesáti. Ptáci z prvních hnízd již přepeřují. Velká většina jsou samci. Ještě neuměli sami žrát a už zpívali. Nadějných jedinců co se týče typu je tak třetina. Ten poměr kvalita vs kvantita bude klesat s tím jak nebude vždy 100% opeření. To je jisté.
Letos jsem vyzkoušel pro mladé nové krmení. Chovám kanáry a těm v době chovu klíčím každý den niger. Začal jsem jej dávat i odstaveným guldám do šizené vaječné míchanice. Po pár dnech ji vyhledávají a je první kterou sežerou. Jistě znáte niger, ale možná nevíte, že není úplně samozřejmostí, že klíčí. Někteří zahraniční prodejci taky uvádějí, že prodávají klíčící niger. To jenom pro případ, že by Vám nevyklíčil. Předminulou sezónu jsem takhle naučil, žrát odstavené mladé naklíčený oves. Skupina mladých jedinců se vždy naučí brát novotu bez problémů. Po přepeření obvykle tyto doplňky přestanou brát. Nemají takovou potřebu příjmu energie a taky už nejsou tak zvědaví a opíčící se po kamarádech.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 měsíců zpět #1194 od chocholousmartin
Zdravím kolegové,
toto téma jsem tu založil nedávno, ale bohužel bez odezvy :( ale klidně se přidám opět.

Sezóna 2015 - 2016 pro mě pomalu, ale jistě také končí. Začal jsem v druhé pulce srpna a vystihl jsem asi tu nejlepší dobu, začít tak o 14 dní déle, sezóna by začala přepéřováním většiny ptáků. Ale i tak některé kusy přepeřovat začaly.
Sezónu mužu hodnotit jako víc než uspěšnou, jak po stránce kvantity, tak i pro mě důležitější stránce kvality ;) Vydařil se hned samotný začátek, tak i konec.
Je tu odstaveno cca 200 mladých guld. 20 mladých APČ a zhruba stejně mutačních astrildů rákosních.
Hlavně mám radost, že je vidět, aspon v mých očích, zlepšení. Ale pořád jsme zatím ještě v půli cesty. Důležité bude přepéřování a konečná kvalita odchovů.
Soustředím se převážné na modré guldy a letos jsem se snažil do nich dostat kvalitní přírodní ptáky abych zlepšil jejich kvalitu. Takže převládat budou ptáci štěpitelní na modré, ale veřím, že se mi tento krok vyplatil a vyplatí v příštích sezónách ;)
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 měsíců zpět #1195 od vitmichal
Odpověděl vitmichal pro téma Chovná sezóna 2015-2016
Zdar kolegové.
Přidám se i já. Sezóna je u mě asi v jedné třetině. Začal jsem 30.10.2015. A bylo to velmi pozdě. Řada prvních snůšek byla neoplozená. Ptáci přepeřovali/nepřepeřovali a stav se táhne dodnes. Byl jsem s tím ale předem smířen, protože jsem dostavoval novou místnost (místnůstku) na ptáky a stál tak před rozhodnutím, zda začít dřív a odhnízdit pár párů ve stávajících klecích nebo počkat, dodělat klece a začít pozdě, s tím že také odhnízdí jenom několik párů. Předpoklady se naplnily a zatím mám mláďata od cca 5-6 párů. U dalších asi 5 či 6 - ti se budou mladí líhnout a zbytek je na rekreaci. Pokud jde o kvalitu, tak to není také nic slavného. Páry u kterých jsem očekával slušná mláďata jsou na rekreaci a ty ostatní se množí. Jak jsem napsal, s tímto stavem jsem počítal. Letošní výstavní sezóna bude velmi slabá, nebude z čeho vybírat. Ale i to se stává, takže vlastně taky spokojenost. Z ostatních druhů mi udělalo radost 17 astrildů rubínových ( bohužel 5 párů a 7 samců navíc), teď tady mám asi 5 colorie, dvě už jsou venku, ostatní ještě v budkách. Začínám sezónu s fidžinami, ale podobně jako u guld s půlročním opožděním, takže také slabší.
Není každý rok posvícení. M. V.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 měsíců zpět - 8 roků 3 měsíců zpět #1197 od dvorakjiri
Odpověděl dvorakjiri pro téma Chovná sezóna 2015-2016
Zdevim kolegové
já to pro letošní sezonu možu sezippovat do jednoho slova bohužel ho tu nesmím publikovat. No všechno špatně z 15 páru mám přesně 11 mláďat k tomu není co dodat kdo chce moc nemá nic J.
Poslední změna: 8 roků 3 měsíců zpět uživatelem dvorakjiri.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 měsíců zpět #1198 od vladimir.jaros
Jirko,
tohle ale potká každého, jsou roky kdy se daří a pak ty druhé. Že těch druhých je více je jasné. Jednou jsem neměl za celý rok jediné mládě asi od 4 párů. To vyhazovali i vejce, tak jsem je přemotivoval. Jiný rok jsem měl docela velké úhyny před výletem. Teď to dělám tak, že nic neočekávám a pak nejsem rozčarován. Prostě netlačit na pilu. Ono si to nakonec sedne.
V

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Více
8 roků 3 měsíců zpět #1199 od petrikrostislav
Ahoj chlapci,

Já jsem v necelé polovině a z deseti párů které jsem dal hnízdit mám odstavených 13 mladých. Polovina hnízd neoplozených a zbytek se moc nestaral. Celkem mám nakroužkováno 30 kusů a teď dávám pomalu na druhá hnízda s tím , že jsem sestavil ještě 6 párů z mladých. Vzhledem k vytíženosti v práci spokojenost tak na půl. V loňském roce jsem hnízdil od února do června. Dřív to nešlo a dostihlo mě to i letos. Chovní ptáci jsou v klidu po hnízdění a nejlepší odchovy z března až května jsou mladí. Letos však bude vše od března do listopadu odpočívat vzhledem rekonstrukci kanalizace a fasády. Beru to tak jak psal Vláďa. V roce 2015 jsem měl celkem dost kvalitních mláďat a nechal jsem si větší množství . Letos to bude slabší, co se kvality týká. V tipu není nic, ale něco málo by cinknout
mohlo ;) Třeba po tom pasteláčkovi :)

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.493 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

  • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
  • kompletní sortiment příslušenství 2GR
  • materiál pro stavbu voliér
  • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Odkazy

KPEP Klub přátel exotického ptactva

KCHZCR Klub chovatelů zebřiček České republiky

SCHEPL Spolek chovatelů exotického ptactva Liberecka