Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Diskuze o chovu
 • Strana:
 • 1

Téma:

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1193

 • vladimir.jaros
 • Avatar uživatele vladimir.jaros Autor tématu
 • Offline
 • Lepší už to nebude
 • Příspěvky: 468
Zdravím Vás kolegové,
nějak nám to tady opět zamrzlo. Tak se Vás zeptám jak se Vám daří odchov?
Moji ptáci pomalu končí a tak můžu pomalu bilancovat. Letos (myslím tím od podzimu do teď) to byla opět zvláštní sezóna. Každý rok je zvláštní, vždy trochu jinak. Chytře jsem přepároval i odzkoušené páry s cílem tlačit na typ. Začátek tragický, hodně neoplozených vajec a i vyzkoušení ptáci krmili špatně, nebo vůbec. Nakonec si to vše trochu sedlo a mladých bude kolem padesáti. Ptáci z prvních hnízd již přepeřují. Velká většina jsou samci. Ještě neuměli sami žrát a už zpívali. Nadějných jedinců co se týče typu je tak třetina. Ten poměr kvalita vs kvantita bude klesat s tím jak nebude vždy 100% opeření. To je jisté.
Letos jsem vyzkoušel pro mladé nové krmení. Chovám kanáry a těm v době chovu klíčím každý den niger. Začal jsem jej dávat i odstaveným guldám do šizené vaječné míchanice. Po pár dnech ji vyhledávají a je první kterou sežerou. Jistě znáte niger, ale možná nevíte, že není úplně samozřejmostí, že klíčí. Někteří zahraniční prodejci taky uvádějí, že prodávají klíčící niger. To jenom pro případ, že by Vám nevyklíčil. Předminulou sezónu jsem takhle naučil, žrát odstavené mladé naklíčený oves. Skupina mladých jedinců se vždy naučí brát novotu bez problémů. Po přepeření obvykle tyto doplňky přestanou brát. Nemají takovou potřebu příjmu energie a taky už nejsou tak zvědaví a opíčící se po kamarádech.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1194

 • chocholousmartin
 • Avatar uživatele chocholousmartin
 • Offline
 • Příspěvky: 149
Zdravím kolegové,
toto téma jsem tu založil nedávno, ale bohužel bez odezvy :( ale klidně se přidám opět.

Sezóna 2015 - 2016 pro mě pomalu, ale jistě také končí. Začal jsem v druhé pulce srpna a vystihl jsem asi tu nejlepší dobu, začít tak o 14 dní déle, sezóna by začala přepéřováním většiny ptáků. Ale i tak některé kusy přepeřovat začaly.
Sezónu mužu hodnotit jako víc než uspěšnou, jak po stránce kvantity, tak i pro mě důležitější stránce kvality ;) Vydařil se hned samotný začátek, tak i konec.
Je tu odstaveno cca 200 mladých guld. 20 mladých APČ a zhruba stejně mutačních astrildů rákosních.
Hlavně mám radost, že je vidět, aspon v mých očích, zlepšení. Ale pořád jsme zatím ještě v půli cesty. Důležité bude přepéřování a konečná kvalita odchovů.
Soustředím se převážné na modré guldy a letos jsem se snažil do nich dostat kvalitní přírodní ptáky abych zlepšil jejich kvalitu. Takže převládat budou ptáci štěpitelní na modré, ale veřím, že se mi tento krok vyplatil a vyplatí v příštích sezónách ;)
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1195

Zdar kolegové.
Přidám se i já. Sezóna je u mě asi v jedné třetině. Začal jsem 30.10.2015. A bylo to velmi pozdě. Řada prvních snůšek byla neoplozená. Ptáci přepeřovali/nepřepeřovali a stav se táhne dodnes. Byl jsem s tím ale předem smířen, protože jsem dostavoval novou místnost (místnůstku) na ptáky a stál tak před rozhodnutím, zda začít dřív a odhnízdit pár párů ve stávajících klecích nebo počkat, dodělat klece a začít pozdě, s tím že také odhnízdí jenom několik párů. Předpoklady se naplnily a zatím mám mláďata od cca 5-6 párů. U dalších asi 5 či 6 - ti se budou mladí líhnout a zbytek je na rekreaci. Pokud jde o kvalitu, tak to není také nic slavného. Páry u kterých jsem očekával slušná mláďata jsou na rekreaci a ty ostatní se množí. Jak jsem napsal, s tímto stavem jsem počítal. Letošní výstavní sezóna bude velmi slabá, nebude z čeho vybírat. Ale i to se stává, takže vlastně taky spokojenost. Z ostatních druhů mi udělalo radost 17 astrildů rubínových ( bohužel 5 párů a 7 samců navíc), teď tady mám asi 5 colorie, dvě už jsou venku, ostatní ještě v budkách. Začínám sezónu s fidžinami, ale podobně jako u guld s půlročním opožděním, takže také slabší.
Není každý rok posvícení. M. V.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1197

Zdevim kolegové
já to pro letošní sezonu možu sezippovat do jednoho slova bohužel ho tu nesmím publikovat. No všechno špatně z 15 páru mám přesně 11 mláďat k tomu není co dodat kdo chce moc nemá nic J.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od dvorakjiri.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1198

 • vladimir.jaros
 • Avatar uživatele vladimir.jaros Autor tématu
 • Offline
 • Lepší už to nebude
 • Příspěvky: 468
Jirko,
tohle ale potká každého, jsou roky kdy se daří a pak ty druhé. Že těch druhých je více je jasné. Jednou jsem neměl za celý rok jediné mládě asi od 4 párů. To vyhazovali i vejce, tak jsem je přemotivoval. Jiný rok jsem měl docela velké úhyny před výletem. Teď to dělám tak, že nic neočekávám a pak nejsem rozčarován. Prostě netlačit na pilu. Ono si to nakonec sedne.
V

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1199

 • petrikrostislav
 • Avatar uživatele petrikrostislav
 • Offline
 • Příspěvky: 145
Ahoj chlapci,

Já jsem v necelé polovině a z deseti párů které jsem dal hnízdit mám odstavených 13 mladých. Polovina hnízd neoplozených a zbytek se moc nestaral. Celkem mám nakroužkováno 30 kusů a teď dávám pomalu na druhá hnízda s tím , že jsem sestavil ještě 6 párů z mladých. Vzhledem k vytíženosti v práci spokojenost tak na půl. V loňském roce jsem hnízdil od února do června. Dřív to nešlo a dostihlo mě to i letos. Chovní ptáci jsou v klidu po hnízdění a nejlepší odchovy z března až května jsou mladí. Letos však bude vše od března do listopadu odpočívat vzhledem rekonstrukci kanalizace a fasády. Beru to tak jak psal Vláďa. V roce 2015 jsem měl celkem dost kvalitních mláďat a nechal jsem si větší množství . Letos to bude slabší, co se kvality týká. V tipu není nic, ale něco málo by cinknout
mohlo ;) Třeba po tom pasteláčkovi :)

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1200

Zdravím chovatele, já se letos také nemám čím pochlubit. Sezónu jsem začal pozdě, mám většinou nově sestavené mladé páry, pozdě zasedaly a některé ještě ani nesedí. Odstavených mám 13 mladých a asi 15 vylétlých. Pokud páry ještě jednou zasednou tak bych jich mohl mít tak do 40 ks. Jedná se z 80% o žluté ptáky nebo pastely. Jak víte, u nás žádní kvalitní žlutí ptáci nejsou a nebo jen vzácně, tak i kvalita nebude nic moc. Ale je třeba to zkoušet, ne? HoP.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1201

 • chocholousjiri
 • Avatar uživatele chocholousjiri
 • Offline
 • Příspěvky: 25
Tak taky prispeju se svoji troskou do mlyna. Ja jsem teprve v jedne tretine sezony a s bilanci 60 mladych ale doufam ze se dockam alespon dvojnasobku :-) Jinak odchovy se dari dobre jsem rad ze uz letos jsem udelal nejakej pokrok smerem kupredu ke kvalite hlavne kluci z Italie a z Nemecka se konecne pochlapily a dali mlade na kterych budu moct stavet dal hlavne prirodni ptaky. Dale uz se u me stava skoro tradici ze mam dve tretiny samic a poskrovnu samcu nevim nekdo by byl asi radsi :-) Letos jsem udelal take velke upravy v krmeni a zjevne i to prispelo k uspechu sezony.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1202

 • limpouchvojtech
 • Avatar uživatele limpouchvojtech
 • Offline
 • Příspěvky: 23
Zdar kolegové,já jsem taky v polovině sezony skore 6 párů - 39 odstavených mladých,většina žlutá,modrá,pastelová a štěpitelný na modrý. Přírodní 2 mladý páry od kterých jsem očekával slušný mladý měli všechno čistý. :( Jinak kvalita mladých- ;) snad tam něco na výstavy vybereme.V nejbliší době sestavím 3 přírodní mladý páry tak uvidíme jak to dopadne.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1208

Zdravím. Trochu to odlehčím. CHLAPEČKOVÉ. Omlouvám se, všichni brečíte, jen bráškové jsou spokojeni. Pěkné číslo, gratuluji. Výstavní třídy mám skoro hotové, koukejte makat, ať je všechny obsadíte. Je jich o něco víc. Obyčejně, když se naříká, dopadne to dobře.
Potřeboval bych nějaké krmiče pro lutino, je to boj. Kolik se toho podaří, to zjistím, až to dopeří. Ještě dlouhá cesta. Ať se daří. JP..

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1211

Dobrý deň.

Začal som mierne neskôr, v októbri. Mám odstavených cca 25 mladých, vykrúžkovaných 50 krúžkov. Je to lepšie, ako v minulom roku. Mladé vyzerajú dobre, ale ako píše pán Piskora, uvidíme, keď to doperí. Ale bude z nich niečo.
Oplatilo sa mi zmeniť búdky z "L - kových" na klasické. podarilo sa mi znížiť neoplodnenosť prvej znášky.

JS

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1212

Dobrý deň.

Niečo z tejto sezóny v hniezde.JS
Přílohy:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1214

 • vladimir.jaros
 • Avatar uživatele vladimir.jaros Autor tématu
 • Offline
 • Lepší už to nebude
 • Příspěvky: 468
Ahoj Jozef,
gratuluji k pěkným kanárům :-), nikdy jsem moc nechápal budky do L, nebo s vletovou rourou atd. Moje zkušenost je, že budka má být veliká tak akorát. Raději o chlup menší než větší. Sám používám 13x13x13 +-. Pokud je větší tak jsou vejce roztahané a zastydlé. I když existují poctiví stavěči hnízd a pak je to asi jedno. Moji ptáci jsou každým rokem v poctivosti stavby čím dál horší. Nebrečím, jenom konstatuji a umím si s tím poradit.
v

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1215

 • Tomáš Petržela
 • Avatar uživatele Tomáš Petržela
 • Offline
 • Příspěvky: 15
Dobrý večer pane Jaroš můžu se zeptat jak to řešíte s tím hnízdem a rozkutálenou snáškou?

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 2 měsíců zpět #1216

 • vladimir.jaros
 • Avatar uživatele vladimir.jaros Autor tématu
 • Offline
 • Lepší už to nebude
 • Příspěvky: 468
Řešení je udělat vše tak aby se nerozkutálelo nic. Pevný základ, odebrat materiál po snesení prvního vejce, denně kontrolovat a v případě potřeby upravovat hnízdo. Jsou ptáci co pořád něco vylepšují až do vylíhnutí a na ty si dát pozor. Budky mít všechny stejné, nějakou navíc. Materiál stejný i barevně. Budky zavěšené zvenčí tak, aby nebylo obtížné je kontrolovat.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 1 měsíc zpět #1217

 • chocholousmartin
 • Avatar uživatele chocholousmartin
 • Offline
 • Příspěvky: 149
Zdravím kolegové,
také jsem nikdy moc nechápal budky do L či podobné, ale pro někoho třeba učel mají. Každému funguje něco jiného. Osobně používám budky 13x13x19cm do hloubky. Osvědčili se mi jednak z důvodu, že samci kolikrát staví či pořád udržují hnízdo a v nízkých budkách se mi dostávali až na samé dno. Pak se vejce opravdu kutaleli všude a nic z toho nebylo. V těchto budkách se mi to nestává. Pak také z důvodu, že mlaďata nevyskakují příliš brzo ještě nedostatečně opeření. A také mají rodiče větší klid při sezení.
Na uplné dno ještě dávám hrst hoblin a pak hnízdní materiál. Jako hnízdní materiál používám už od nepaměti sušenou trávu "psineček" ( jemná a dlouhá tráva). Důležité je dostatečné množství a pak staví kolikrát až nedobytná hnízda.
M.CH.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 1 měsíc zpět #1218

 • chocholousmartin
 • Avatar uživatele chocholousmartin
 • Offline
 • Příspěvky: 149
Přidám pár foto hnízd, ale sezóna mi už pomalu končí tak není moc hnízd k focení ;)
Přílohy:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 1 měsíc zpět #1260

 • chocholousmartin
 • Avatar uživatele chocholousmartin
 • Offline
 • Příspěvky: 149
Zdravím,
jen sem přidám 1 malou zkušenost z letošní sezóny.
Dal jsem dohromady pár od kterého jsem očekával, že by mohl být slušný potenciál na kvalitní mladý. Asi ten nejlepší v letošní sezoně. Takže očekávání velké.
Začalo to tím, že samice byla dost " drsná" na samce ( no prostě byl samec podpantoflák). Ale nakonec začala snášet. Snesla a jak se dalo čekat, neseděla. Nasledovalo podsazení pod jiný pár. Měl jsem obavy, že vejce budou neoplozené z výšše uvedených důvodů. Ale ejhle, 5 vajec, 5 oplozených. Podsadil jsem pod pár, který je u mě již 3ti sezónu, co hnízdo to mladý odchovaný bez problemů. Vylíhlo se 5 mladých, 4 dny je krmili a co zákon schvalnosti na to? Ano mladý venku vyhozené a mrtvé.
Tomu říkám zákon schvalnosti!! Ale myslím, že tohle asi zná každý. Čim víc člověk něco očekává, tím větší pravděpodobnost, že z toho nic nebude :whistle:

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

Chovná sezóna 2015-2016 7 roků 1 měsíc zpět #1265

 • vladimir.jaros
 • Avatar uživatele vladimir.jaros Autor tématu
 • Offline
 • Lepší už to nebude
 • Příspěvky: 468
Zdravím Vás,
do ptačí mysle nevidíme. Letos mne takhle zlobil jeden osvědčený pár. Dvě hnízda krmil jenom do osmého dne. Většinu jsem zachránil podložením jinam. Třetí hnízdo jsem ho nechal pouze na suchém zrní. Ptáci jsou den před výletem a vypadá to zatím dobře.

Nově sestavený mladý pár zase hned po vylíhnutí vyhodí mladé. Vrátím je zpět a vše dobře dopadne, další hnízdo se to úplně stejně zopakuje. Teď začínají třetí hnízdo a čekám, že se situace bude opakovat.

Vyšší bouda nemá podle mne vliv na to, že mladí předčasně opouštějí hnízdo. Jak už jsem psal používám budky poměrně nízké a když se zamyslím, tak z 50-ti kusů tak 2 vypadli den dva předem. Je to tím, že postávají na okraji a čekají na krmení a občas se v té tlačenici něco přihodí. Je to jako v metru na Pavláku u refýže, strčíte do jednoho a deset jich spadne do kolejiště. I u kanárů se to stává, prostě vypadlíka chytím a vrátím. Mám dojem, že rodiče záměrně krmí na kraji hnízda.

Prosím Přihlásit se připojte se ke konverzaci.

 • Strana:
 • 1
Vygenerováno za 0.262 sekund

Foto a video

Image

Doporučujeme

voliery zelinka

Firma Voliéry Zelinka 

 • široký sortiment krmení pro exotické ptactvo od renomovaných výrobců
 • kompletní sortiment příslušenství 2GR
 • materiál pro stavbu voliér
 • a mnoho dalších produktů pro chov exotických zvířat

to vše za příznivé ceny

celý sortiment prohlížejte zde:

www.volieryzelinka.cz

Kluby chovatelů exotického ptactva